Masz pytania ? napisz lub zadzwoń a na wszystkie chętnie odpowiem :)
tel. 609 730 756 kontakt@wozniakstudio.pl
Kilka innych tematów które mogą Cię zainteresować :)
PRZYDATNE LINKI:
Sesja wizerunkowa/ biznesowa w miejscu pracy- jak się do tego zabrać ?
Fotografia wizerunkowa i fotografia biznesowa/korporacyjna- różnice i przykłady
Jak przygotować się do sesji zdjęciowej
Jak wygląda współpraca z nami i kilka słów o sesji wizerunkowej
Retusz- co to właściwie jest? wyjaśniamy, nie chodzi tylko o kilogramy :)
Czy fotograf wizerunkowy/ biznesowy powinien się znać na marketingu ❓
fotograf Goleniów - fotograf Szczecin - fotograf Nowogard - fotograf Stargard - fotograf Kamień Pomorski - fotograf Gryfice - fotograf Police - fotograf Gryfino - fotograf Świnoujście - sesja studyjna - sesja biznesowa - sesja wizerunkowa - studio fotograficzne
W dzisiejszych czasach każdy jest fotografem. Każdy ma w kieszeni telefon z lepszym lub gorszym aparatem ale jedno jest pewne- i jedne i drugie mogą zrobić ładne i ciekawe zdjęcia.
Czasami jak przeglądasz zdjęcia możesz zauważyć, że jedne są ciekawe, zatrzymują uwagę i “łatwo” je się ogląda podczas kiedy inne zdjęcie jest ciężkie w odbiorze, trudne do zrozumienia i nie masz ochoty poświęcać mu wiele czasu pomimo, że drugie zdjęcie może mieć dużo lepszą jakość.
Wpływ na to ma wiele czynników takich jak oświetlenie, temat zdjęcia, kadrowanie, perspektywa, kolory itp.
Dzisiaj skupimy się na zagadnieniach które możemy kontrolować bez specjalistycznego sprzętu, posiadając tylko telefon :)
Dobra fotografia wizerunkowa i biznesowa do dla mnie nie tylko zdjęcia portretowe. To również fotografia produktowa, fotografia wnętrz itp.
We wszystkich dziedzinach występują wspólne zasady które jak poznasz i wdrożysz to pozwolą Ci robić lepsze i ciekawsze zdjęcia nawet jeśli nie posiadasz duszy artysty 🙂
1. Oświetlenie
Fotografia to malowanie światłem więc nic innego nie może się znaleźć na pierwszym miejscu 🙂
Ale załóżmy, że chodzi nam o jasne dobrze oświetlone zdjęcia.
W takim przypadku potrzebne będzie nam duże źródło światła o naturalnej barwie
Do tego może posłużyć okno- ustawiając osobę lub przedmioty które chcecie sfotografować przodem do okna lub bokiem otrzymacie dobrze oświetlone zdjęcie miękkim światłem
Drugim sposobem jest oczywiście użycie oświetlenia górnego przy czym trzeba pamiętać, że barwa żarówek ma ogromny wpływ na kolory zdjęcia - najlepsze odwzorowanie barw uzyskasz stosując żarówki o barwie 4000k.
Poniżej 4000k zdjęcia będą zabarwiać się na żółto a powyżej na niebiesko
Jak niewielkim kosztem poradzić sobie gdy nie możemy skorzystać z powyższych rozwiązań ?
Zakup dość mocnej lampy led o barwie 4000k i podczas fotografowania kierowanie jej światła na sufit tak aby się odbiło i “zalało" fotografowane osoby lub przedmioty załatwi sprawę w zadowalającym stopniu ;)
2. Kompozycja kadru
Kwestie światła mamy rozwiązaną więc możemy zabrać się za układ zdjęcia 🙂
To co widzicie powyżej to słynny trójpodział kadru :) każdy kto zainteresuje się fotografia napotka go na swojej drodze.
Oko ludzkie szybko skanuje kadr w poszukiwaniu głównego tematu a kolejność z jaką to się dzieje czyli też ważność tych miejsc oznaczają numerki
Dla ułatwienia można w telefonie włączyć sobie widoczność siatki i będzie idealnie zaznaczone w których miejscach ustawiać fotografowany obiekt.
Oczywiście nie jest to reguła sztywna (fotografia to kreatywność) ale na pewno pomocna w szczególności gdy na zdjęciu dużo się dzieje 🙂
W pionowych ujęciach będzie dominował kadr centralny ale jeśli zdecydujesz się na te rozwiązanie w ujęciach poziomych zadbaj o względną symetrię na zdjęciu oraz o to aby tło widocznie oddzielało się od fotografowanego obiektu
Poniżej kilka zdjęć wykonanych zgodnie z tą zasadą. Teraz kiedy już wiecie jaki jest rozkład mocnych punktów na fotografii możecie pod tym kątem zweryfikować swoje zdjęcia
3.Zadbaj o kilka planów na zdjęciu
Dobre zdjęcie powinno mieć trzy plany.
Osadzając osobę czy przedmiot na drugim (środkowym) planie tworzymy głębie, sprawiamy, że zdjęcie jest ciekawe.
Dodatkowo fotografowanie w ten sposób daje nam możliwość przedstawienia mało ciekawych rzeczy w atrakcyjny sposób.
Bo co ciekawego może być np. w okładce książki która zawiera sam tekst ?
Jeżeli zostałaby sfotografowana na biurku na płasko to pewnie nic ale jeśli tak jak poniżej to zmienia postać rzeczy 🙂
Jako pierwszy plan można wykorzystać praktycznie wszystko co nam przyjdzie do głowy, fotele, kwiaty, meble, drzwi a na szczególną uwagę zasługują lustra- odbicia dają niesamowite efekty wizualne :)
Często na sesji jak chodzę wokół Was i mówię, że szukam kadru a wyglądam jakbym się chował to właśnie staram się pozgrywać te plany tak aby wszystko wyglądało pięknie :)
Tak jak wszystkiego w fotografii i tego nie należy się kurczowo trzymać bo przecież przy portrecie biznesowym mamy tylko pierwszy plan ( osoba ) i drugi ( tło) należy tylko pamiętać aby odległość między osobą a tłem wynosiła minimalnie metr - unikniecie tym sposobem brzydkich cieni na tle czyli najprawdopodobniej ścianie :)
Prowadząc własny biznes każdego dnia musisz się zastanawiać nad tym co opublikować i z pewnością jako specjaliści w swoich branżach macie masę pomysłów na ciekawe treści.
Ale uwagę odbiorcy zatrzymują zdjęcia i grafiki ! warto więc potrenować i robić to dobrze :)
Wszystko co powyżej możesz śmiało stosować u siebie ale oczywiście nie musisz :) w fotografii piękne jest to, że każdy ma prawo do własnego spojrzenia i nic nikomu do tego :)
Ja natomiast po 12 latach fotografowania i wykonaniu setek tysięcy zdjęć mogę śmiało powiedzieć, że te zasady się sprawdzają i dobrze wpływają na zdjęcie :)
Zdjęcia które oglądasz w tym artykule zostały wykonane profesjonalnym sprzętem dlatego możesz mieć problem z odtworzeniem niektórych parametrów jak np. rozmycie tła czy oświetlenie- chodziło mi bardziej o pokazanie różnych perspektyw i możliwości które uatrakcyjnią Twoje zdjęcia :)
A jeśli masz jakieś pytania albo własne ciekawe rozwiązania którymi chciałbyś/ chciałabyś się ze mną podzielić to oczywiście czekam na Twoją wiadomość :)
Pozdrawiam serdecznie
Dawid